No i przekabacił…

Tak wygląda Gajim

da.killa, ambasador Gajima w Polsce, tak długo zachwalał ten program na swoim blogu, że aż dałem mu szansę (Gajimowi, nie da.killi). Początkowo pobrałem i zainstalowałem wersję oficjalnie stabilną - 0.7.1. Komunikator okazał się ciekawy, fajnie zaprojektowany i po prostu ładny. Czegoś mi jednak w nim brakowało, czegoś co wstrzymywało mnie przed hurraoptymistyczną reklamą w tym miejscu. Wczoraj, zainspirowany ekranowymi zrzutami różnych dobrych ludzi, zainstalowałem wreszcie Subversion i ściągnąłem źródła wersji developerskiej. To było to! Przejście z 0.7.1 do 0.8 niesie ze sobą tak wiele istotnych nowości, że aż dziwię się takiemu niewielkiemu skokowi numeracji.

Program wyraźnie próbuje doścignąć Psi co, zważywszy na tempo rozwoju tego ostatniego, jest całkowicie realne. Jest parę rzeczy do poprawienia (rejestracja i modyfikacja transportów!), ale już teraz jest naprawdę dobrze, rzekłbym świetnie. Bardzo dobrze rozwiązano konfigurację, dając bezpośredni dostęp do najważniejszych, najbardziej istotnych opcji, resztę zaś ustawień przenosząc do prostego edytora, wzorowanego chyba na mozillowym about:config.

Szczerze polecam.

Ważne: zależności podane są w README, ale jeżeli chcecie mieć do dyspozycji ikonę w obszarze powiadomienia, to potrzebujecie pakietu python-gnome2-extras.

Wynalazek nad wynalazki

Dopiero co naśmiewałem się z pomysłu opatentowania emotikonek a tu kolejny kwiatek, z tego samego ogródka zresztą. Microsoft złożył wniosek patentowy opisujący wstrząsającą posadami tego świata technologię Adding and removing white space from a document.

Panie Gadomski, pan to czytasz?

Wakacyjnie i baszowo

<Sad> lato, lato
<Sad> lato czeka
<Sad> razem z latem
<Sad> czeka rzeka
<Sad> razem z rzeka czeka las
<Sad> all your base are belong to us

Bezpieczeństwo! Bezpieczeństwo!

Mantrę taką jak w tytule można od jakiegoś czasu usłyszeć z Redmond. Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że firma nie potrafi porządnie opracować zabezpieczeń na swoich własnych serwerach, które miały blokować dostęp do poprawek osobom używającym nielegalnego Windowsa? W ciągu 24 godzin od wprowadzenia programu Genuine Advantage w sieci pojawił się prościuteńki hack, który obchodzi zabezpieczenia. Nie będę podawał szczegółów, warto tylko nadmienić że wystarczy wykonanie jednej (!) komendy JavaScript.

Oj, ktoś dostanie po premii.

Prywata vol.2

Ktoś chce kupić zabaweczkę dla dziecka?

To pierwszy i jedyny chyba przedmiot jaki wystawiam na polskim eBay-u. Massakra. Zero intuicyjności, help szczątkowy, mieli się toto minutami całymi. Niewypał kompletny.